Yazdır
PDF
May
14

Site Güvenliği

Günümüzde World Wide Web (WWW), güncel ve doğru bilgiyi insanlara ulaştırmak için en kolay ve en etkin yöntem olarak karşımıza çıkmakta. Kurulan bir web sunucusu ve içine hazırlanan site içeriği üzerinden, kurumunuz hakkında bilgiyi sunabilir ve ticaret yapabilirsiniz. Bu kolaylık sonunda, birçok ağ cihazı, 3G cep telefonları, UPS, kamera ve hatta çok ilginç birçok cihazın da üzerlerinde web sunucusu gelmeye başlamıştır.

Web servisleri, doğaları gereği kendilerine gelen http isteklerini karşılamak zorundadır. Web sunucularına gelen http istekleri, geleneksel ağ güvenlik duvarları (firewall) tarafından incelenmemektedir. Bu istekler içerisinde olabilecek saldırı kodları, http istekleri içinde gömülmüş olacaklarından geleneksel yöntemlerle tespit edilemezler.

Web sitesi saldırıları (web defacement) her geçen gün artıyor. Bu artışın asıl nedeninin, web sitesi güvenliğinin yeterince ciddiye alınmaması olduğunu düşünüyorum. Öncelikle web siteleri hızlı bir şekilde hazırlanıp sunulmaktadır. Özellikle forum, hazır web portal yazılımları; dinamik içerik sağlamak için veritabanı desteği sağlayan uygulama kodları (php, asp, jsp, cgi … vb) web sitesinin en zayıf halkalarını oluşturuyorlar. Tabii ki bu siteler hazırlanırken hiçbir güvenlik kontrolünün yapılmadığını, kodlarda kullanıcıdan girdi alınan kısımlarda, alınan verinin hiç kontrol edilmediğini gözlemliyoruz. Saldırgan tarafından kodlara kasıtlı verilen değişik girdiler sonucunda hata sonuçlarının da direkt sayfaya basılması, saldırgana bilgi sağlamaktadır.

Büyük kurumsal ağlarda, sunucuların ve üzerlerinde çalışan uygulamaların sayısının artması ile sorunun arttığı gözlemlenmektedir. Bu tür sistemlerde en büyük sorunun, bu büyük ağlardaki hangi sistemin üzerinde ne çalıştığının tam olarak bilinmemesi olduğunu düşünüyorum. Bu büyük ağlarda, sunucuların hepsinin zamanında patch’lenmesi, log’ların takip edilmesi, uygulamaların kontrol edilmesi her zaman mümkün olamamaktadır. Bu sunucuların farklı kişiler tarafından yönetildiği durumlarda, idari sorunlar da olabilmektedir.